מעקב הריון

מזל טוב את בהיריון , כעת יש להתחיל מעקב היריון.

אבל רגע לפני ההיריון:

צריך לוודא נטילת חומצה פולית (משרד הבריאות ממליץ על נטילת חומצה פולית במינון של 400 מק”ג, לפחות שלושה חודשים לפני הכניסה להריון ועד לסוף השליש הראשון) זאת כדי להוריד שכיחות מומים בעמוד השדרה של העובר כדוגמת ספינה ביפידה).

אם עד כה לא ביצעת בדיקות סקר גנטיות או שהבדיקות אינן עדכניות יש לבצען או לעדכן אותן לפי הצורך. הבדיקות נועדו לוודא ששני בני הזוג אינם נשאים של אחת המחלות הקשות והשכיחות באוכלוסייה וזאת לפי ניתוח המוצא שלהם. לרוב יבצע אחד מבני הזוג את הבדיקות ובמקרה של נשאות , יבצע גם בן הזוג השני את הבדיקה.

פירוט קצר לגבי הבדיקות לפי שלישים/טרימסטרים:

שליש (טרימסטר) ראשון

בדיקת אולטרסאונד לדופק ראשון ניתן כבר לבצע משבוע 6 . בדיקה זו חשובה לקביעת גיל ההיריון ומיקומו התקין בחלל הרחם, והיא המדויקת ביותר.

בדיקות דם שגרתיות הכוללות:  ספירת דם, סוכר בצום, נוגדנים כנגד וירוסים שונים ובדיקת סוג דם וסקר נוגדנים. בנוסף יש לבצע בדיקות ספציפיות המותאמות לכל מטופלת.

סקר שליש ראשון (שקיפות עורפית) :

שקיפות עורפית היא בדיקת אולטרסאונד למדידת עובי עורף העובר, שנמצא בהתאמה לסיכון למציאת תסמונת דאון בעובר. כדי להוסיף לדיוק של בדיקת סקר זו נוספה בדיקת דם המתבצעת בסמיכות לאולטרסאונד ומוסיפה לדיוק בניבוי התסמונת.

סיסי שליה:

בדיקה אבחנתית זו נעשית במקרים בהם קיים חשד גבוה לבעיה גנטית לפי ממצא בעובר או ממצאים בהריונות קודמים. בבדיקה זו נלקחת דגימה מהשליה (דרך הבטן או הנרתיק) לבדיקת שינויים גנטיים בעובר.

בדיקת NIPT:

בדיקת סקר הבודקת DNA עוברי מדם האם למספר מוגדר של תסמונות שכיחות (תמיד יכללו 21,18,13,X,Y ותסמונות נוספות ) . מידת הדיוק בניבוי חלק מן התסמונות גבוהה יותר בבדיקה זו מאשר בבדיקת הסקר המבוצעת בקופות החולים. מאחר שמדובר בבדיקת דם פשוטה אין בה סיכון לאם והיא מומלצת במיוחד במקרים בהם יש חשש מביצוע דיקור או רצון של הזוג לביסוס נוסף ולהרגעה נוספת.

שליש (טרימסטר) שני

סקירת מערכות מוקדמת:

אחת הבדיקות החשובות במהלך ההיריון, מבוצעת לרוב בין שבוע 14-17. בבדיקה זו נבדקים אברי העובר בחלוקה למערכות הגוף במטרה לאתר בעיות בהתפתחותם בשלב מוקדם. הבדיקה אינה כלולה בסל הבריאות הבסיסי אך ממומנת בהשתתפות קטנה ע”י כל הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

סקר שליש שני (תבחין משולש או חלבון עוברי)

בדיקת סקר נוספת שמטרתה העיקרית לשפר את הדיוק של בדיקת הסקר של השליש הראשון. זו בדיקת דם שמבוצעת בין שבועות 16-19 ובודקת שלושה חלבונים בדם האם, ובהם החלבון העוברי. הבדיקה גם יכולה להצביע על חשד למומים במערכת השלד העוברית ובעיות נוספות. ניתן להוסיף את חלבון האינהיבין ובכך להעלות מעט את הדיוק של החישוב

בדיקת מי שפיר

בבדיקה זו מבצעים דיקור בגישה בטנית ושואבים מי שפיר לצורך בדיקת הכרומוזומים של העובר ובדיקות נוספות לפי הצורך. הבדיקה מבוצעת לרוב בין שבועות 16-23 כיום במרבית המקרים יבוצע צ’יפ גנטי ולא תבוצע בדיקת פריסת הכרומוזומים (קריוטיפ) הקלאסית. בדיקת הצ’יפ מדויקת יותר ומסוגלת לאתר תוספות או חסרים מיקרוסקופיים בכל כרומוזום.

כל אישה לה מלאו 35 שנים בכניסה להריון זכאית לביצוע מי שפיר ובנוסף יש זכאות בכל מיקרה בו נמצאו ממצאים המעלים חשד לקיום תסמונת גנטית בעובר.

סקירת מערכות מאוחרת:

בדיקת אולטרסאונד נוספת בה סוקרים שוב את מערכות העובר, למרות שביצעת כבר סקירה מוקדמת, ישנן מערכות המתפתחות מאוחר יותר ולכן יש חשיבות רבה בביצוע בדיקה זו. הבדיקה כלולה בסל הבריאות

אקו לב עובר:

בדיקת זו מבוצעת לרוב ע”י קרדיולוג ילדים כדי לבדוק ביסודיות את מבנה הלב העוברי ותפקודו. מבוצעת החל משבוע 19 להריון. הבדיקה מבוצעת במקרים בהם קיים חשד למום עוברי או במקרים בהם יש שייכות לקבוצת סיכון למומים אילו (סוכרת טרום הריונית, תאומים, הריון IVF וכו’ ).

העמסת סוכר

בדיקת העמסת סוכר מתבצעת בין שבוע 24-26 להריון וחיונית לאיתרו מקרים של סוכרת היריון. בהזדמנות זו אני מבצעים גם את בדיקות השגרה (ספירת דם תרבית שתן וקומבס במידת הצורך). מומלץ להביא לימון וקרח ולהפוך את תמיסת הסוכר ללימונדה מרעננת.

אנטי D

נשים להן סוג דם עם RH שלילי יקבלו חיסון אנטי D בשבוע 28 אחרי ביצוע בדיקת קומבס

שליש (טרימסטר) שלישי

הערכת משקל

בדיקת אולטרסאונד  להערכת גדילת העובר , המצג ומיקום השליה. לעיתים יש צורך בביצוע מספר בדיקות אם יש חשש לעיכוב בגדילה או גדילה עודפת.

חודש לפני המועד המשוער

ספירת דם עדכנית (שתשמש אותך גם לאפידורל בחדר לידה) תרבית שתן ולעיתים גם משטח לGBS שהוא חיידק היכול להמצא בסביבת הרקטום והנרתיק.

מעקב אחות/טיפת חלב

מעקב זה כולל שקילה, בדיקת שתן לסטיק לחלבון ומעקב אחרי ביצוע בדיקות השגרה. מומלץ לבצע במקביל למעקב אצל הרופא. ניתן לבצע הבדיקות בחדר האחות ולהגיע עמן לביקורת אצל הרופא

חשוב לזכור:

כל המידע באתר זה נועד להשכלה כללית בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי. אין ליטול תכשיר רפואי כלשהו ואין לבצע כל פעולה רק על סמך המידע שמופיע באתר זה. כל בעיה רפואית מחייבת פנייה והתייעצות עם רופא מומחה.

 

 

Share this post

מאמרים קשורים

7TH ינואר 2019

טיפולי פריון...

טיפולי פריון השראת ביוץ והזרעה אז אחרי שסיימנו...

7TH ינואר 2019

טיפולי פוריות

  טיפולי פוריות: אז איך מתחילים? נתחיל בבירור...

26TH נובמבר 2018

הפריה חוץ גופית

הפריה חוץ גופית   במקרים בהם חסומות שתי...

14TH אוקטובר 2015

אז איך מתחילים?

נתחיל בבירור הבעיה ע”י תשאול מדוקדק של...

Leave a Comments

דילוג לתוכן